Základné informácie

Obyvateľstvo:
50 629
Stav:
Mesto
Región:
Žilinský
Mapa
tips

Tipy na výlety - Martin

Inšpirujte sa tipmi na výlety v tejto samospráve alebo sa pozrite na výlety v inom meste či obci.


Rímsko - katolícky kostol sv. Martina
Tip samosprávy
Ranogotický rímskokatolícky Kostol sv. Martina je najstaršou pamiatkou mesta. Dýcha tu história spred viac ako 700 rokov. Podľa patrocínia kostola dostalo meno aj mesto Martin. Táto výrazná gotická dominanta stojí na mieste staršieho románskeho kostola, diele pravdepodobne zoborských benediktínov z druhej polovice 13. storočia. Má pohnutú históriu. V 15. storočí ho vypálili husiti. Obnovili ho v 16. storočí, keď jeho nezameniteľnú siluetu dotvorili vežou. Hlavnú loď zasklepili gotickou krížovou klenbou a na južnej strane pristavili tzv. Jahodnícku kaplnku. Za svoju gotickú podobu vďačí premonštrátom. Po požiaroch v rokoch 1780 a 1781 bol opäť obnovovaný. V roku 1919 a po roku 1945 boli objavené vápnom zakryté fresky zo 14. storočia. V roku 1953 ich do pôvodného stavu zreštauroval Peter Mendel. V kostole dnes okrem nich môžeme obdivovať krásny oltár, nástenné maľby akad. maliarov Emila Rychlého, Jozefa Hanulu a diela Martina Benku, krížovú cestu od Fraňa Štefunku. V kostole sú umiestnené aj hrobky rodiny Révaiovcov. V priľahlej farskej záhrade stojí busta prvého predsedu Matice slovenskej biskupa Štefana Moysesa.
Viac informácií
Rímsko - katolícky kostol sv. Martina
Evanjelický kostol

Bol postavený v roku 1784 zo zbierok miestnych evanjelikov. Bol viackrát prestavovaný a opravovaný, vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Od roku 1885 mu dominuje charakteristická murovaná veža, vnútrajšku zase historický organ, ktorý prešiel opravami a dnes patrí medzi najviac hodnotené takého stále funkčné historické hudobné nástroje na Slovensku. Kostol je miestom pravidelných služieb božích a chrámovým koncertov.

Evanjelický kostol
Národný dom / Slovenské komorné divadlo
Tip samosprávy
Národný dom bol v čase svojho postavenia označený iba ako „Dom“ kvôli stupňujúcej sa maďarizácii, ktorá nedovoľovala národné prejavy ani v pomenovaniach. Bol postavený predovšetkým z financií slovenskej národne orientovanej podnikateľskej vrstvy obyvateľov daného obdobia podľa projektu architekta Blažeja Bullu. Budova je považovaná za jeho vrcholné dielo. Oficiálne bola multifunkčná budova otvorená počas Augustových slávností 13. 8. 1890. Národný dom vytvoril zázemie pre Turčianske kasíno, Slovenský spevokol, Armádne divadlo, neskôr Divadlo SNP. Slúžil aj ako múzeum, hotel a reštaurácia. Dnes sídlom Slovenského komorného divadla. Národný dom je miestom mnohých spoločenských, kultúrnych, ale aj politických udalostí, prednášok a vystúpení - predovšetkým do roku 1914. Od roku 1994 sa k historickej budove primkla moderná prístavba Štúdia, poskytujúca rozšírené inscenačné priestory.
Viac informácií
Národný dom / Slovenské komorné divadlo
Múzeum A. Kmeťa

Finančná zbierka celého národa a významný architekt Milan M. Harminec stáli za zrodom prvej budovy Slovenského národného múzea. Bola postavená v rokoch 1907 – 1908. Dnes už jej priečelie zdobí hrdý pozlátený nápis „Slovenské národné múzeum“, no v čase vyhroteného nároku útlaku maďarské úrady povolili iba lakonické „Múzeum“. Pri vchode je do kamenného reliéfu vytesaná tvár iniciátora jej postavenia a zakladateľa národnej muzeológie (i Muzeálnej slovenskej spoločnosti), kňaza Andreja Kmeťa. Dnes tu sídli špecializované pracovisko SNM Múzeum Andreja Kmeťa zameriavajúce sa na výskum prírody. Spravuje vyše 160-tisíc zbierkových predmetov a ponúka okrem cyklických výstav napríklad aj stálu expozíciu Kmetianum, obsahujúcu aj časť herbára z vlastnej zbierky A. Kmeťa. Budova je od roku 1993 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Viac informácií
Default
Prvá budova Matice slovenskej

Táto pôvodne novorenesančná a neskôr neobarokovo renovovaná budova bola postavená v roku 1865 z národnej zbierky. Tisíckou zlatých vtedy prispel aj cisár František Jozef I. Stavba bola vybudovaná pre účely Matice slovenskej, ktorá bola založená 4. 8. 1863 na 1 000. výročie príchodu vierozvestcov a spolupatrónov Európy sv. Cyrila a sv. Metoda. Stánok otvorili o dva roky neskôr.

Odohrával sa tu kultúrno–spoločenský život slovenského národa, v 60. a 70. rokoch 19. storočia tu osobnosti formulovali myšlienky prežitia útlaku. Z „národnej svetlice“, lebo aj tak budove hovorili, vychádzali knihy a časopisy šíriace tradíciu, osvetu, krásu a vzdelanie.

Pôsobenie prestavby po zatvorení MS roku 1875, ako aj zaobchádzanie počas následného pôsobenia súdu i pošty sa spolu so zubom času podpísali na stave budovy. Po viacerých čiastkových rekonštrukciách jej autentickú podobu vrátila až rozsiahla pamiatková úprava v 80. roku 20. storočia, ktorý umožnila aj nové funkčné využitie.

Dnes je budova sídlom Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice so stálou expozíciou o vývojových etapách a kľúčových osobnostiach slovenskej literatúry od jej počiatkov v 9. storočí až do súčasnosti. Jedinečná je tiež jej dvorana s bustami významných národných dejateľov. Budova je od roku 1962 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Default
Budova bývalej Tatrabanky
Bola postavená v rokoch 1912 – 1913 významným architektom M. M. Harmincom. Banku ako národný peňažný subjekt založili slovenskí podnikatelia v roku 1886. V jej dvorane 30. októbra 1918 prijala Slovenská národná rada Deklaráciu slovenského národa, ktorou Slováci vyjadrili súhlas s vytvorením nového spoločného štátneho útvaru s Čechmi, čo pripomína pamätná tabuľa na priečelí. Ukážkovo zrekonštruovaná budova získala v roku 2001 prestížnu Cenu Europa Nostra za komplexnú architektonickú rekonštrukciu objektu a obnovu významného miesta –, „stráženého“ pri vchode dvojicou impozantných karyatíd (ženské postavy, ktoré slúžia ako oporné stĺpy), dlhodobo aktuálne sídli Slovenská sporiteľňa, a. s. Na jednej z trávnatých plôch pred budovou stojí bronzové súsošie od akad. sochára Fraňa Štefunku na počesť padlým v 1. svetovej vojne.
Budova bývalej Tatrabanky
Župný dom
Budova sídla Turčianskej župy bola postavená asi v roku 1743 na mieste bývalej stredovekej osady. Pôvodne to bol jednoposchodový objekt, druhé poschodie bolo pristavené neskôr. Ako súdny adjunkt tu v roku 1858 – 1859 pôsobil i romantický štúrovský búrlivák Janko Kráľ. Odkazuje na to aj pamätná tabuľa na jednom z múrov budovy. Od roku 1987 je sídlom Turčianskej galérie. Jej stála expozícia „Výtvarné umenie Turca 20. storočia“ odhaľuje také skvostné osobnosti nášho výtvarného umenia, akými sú Janko Alexy, Ľudovít Fulla, Martin Benka, Mikuláš Galanda či Miloš Alexander Bazovský. Budova je súčasťou mestskej pamiatkovej zóny a ústredného zoznamu pamiatok. Galéria okrem pravidelných výstav i komorných koncertov cyklicky usporadúva aj jedinečné medzinárodné podujatia – Bienále fantázie (pre deti) a Bienále knižného umenia (pre tvorcov kníh).
Viac informácií
Župný dom
Mestská sporiteľňa

Budova bývalej Mestskej sporiteľne bola postavená v roku 1937 podľa projektu významného slovenského architekta Emila Belluša a ozdobená reliéfmi vychádzajúcimi z kresieb Fraňa Štefunku. Dnes v nej sídli VÚB banka, ktorá je i jej majiteľom.

Default
Memorandovo námestie

Neveľké námestie, vlastne len nádvorie Evanjelického kostola, je pomenované podľa Memoranda národa slovenského. Dokumentu, ktorý bol výsledkom významného zhromaždenia konajúceho sa na tomto mieste 6. a 7. júna 1861. Stretlo sa tu vtedy takmer 6-tisíc ľudí, zástupcovia z celého Slovenska, občania Martina i okolia. Obsahoval základné štátoprávne, politické a kultúrne požiadavky Slovákov v rámci Uhorska. Autorom memoranda bol Štefan Marko Daxner.

Delegácia zástupcov ich v júli predložila uhorskému snemu, ktorý ich však už nestihol prerokovať, lebo ho panovník rozpustil. V decembri 1861 preto deputácia pod vedením Štefana Moysesa predložila Memorandum cisárovi Františkovi Jozefovi I.. Viedeň Slovákom splnila len niektoré požiadavky.

Dnes je  jeho pripomienkou bronzový Memorandový reliéf od akademického sochára Jána Koniarka na budove evanjelickej fary. Znázorňuje odovzdávanie memoranda panovníkovi vo Viedni. Zhromaždenie si pamätajú aj lipy so štatútom chránených stromov šumiace v strede námestia.

Default
Súsošie Jánošíka s družinou

V centre mesta, vedľa budovy Turčianskej galérie (Župného domu), sa týči kópia „roztancovaného“ súsošia Jánošíka s družinou tak, ako ho v období zúriacej vojny v období medzi rokmi 1939 až 1941 majstrovsky stvárnil Fraňo Štefunko. Symbolicky ním zobrazil odpor a boj Slovákov voči fašizmu.

Default
Roľnícka vzájomná pokladnica

V centre mesta, hneď za Jánošíkovým súsoším, stojí budova bývalej Roľníckej vzájomnej pokladnice. Na priečelí je zdobená grafitmi znázorňujúcimi postavy v ľudových krojoch na námety z dielne Martina Benku. Funkcionalistická budova bola postavená v roku 1939 podľa projektu architekta Jána Vranu. Dnes je sídlom UniCredit Bank. 

Default
Pamätný dom J. Gašparíka–Leštinského

Prízemný dom s eklektickou úpravou fasád patril kníhkupcovi, kníhtlačiarovi, nakladateľovi, spisovateľovi a organizátorovi ochotníckeho divadla Jozefovi Gašparíkovi – Leštinskému. Presviedča o tom aj pôvodný maľovaný firemný nápis a pamätná tabuľa. Rodák z oravských Leštín tu otvoril kníhkupectvo, aby sprístupnil študijné zdroje a umeleckú spisbu pre vedychtivú mládež aj národne orientovanú inteligenciu. Zároveň tu bolo sídlo kníhtlačiarne založenej v roku 1889, kde sám pracoval.

Default
Ferrata HZS
Aj v Malej Fatre si možno vyskúšať schopnosti a odvahu na zaistenom turistickom chodníku v náročnom teréne, pre ktorý sa vžil názov ferrata. Jednosmerný chodník zasadený do kaňonu Pivovarského potoka. Začať možno pri konečnej autobusovej zastávke v časti Martin – Stráne. V úvode potok pretkávajú len drevené lávky a krásna scenéria vrátane pozostatkov ťažobných vozíkov a koľajníc. Prvé technické pomôcky, traverzy po skalných stienkach a železné stúpačky začínajú vo výške 930 m n. m.. V roku 2017 tu pribudol nový úsek s kovovým knísavým mostíkom, ktorý stupňuje adrenalínový zážitok. Vo výške 1 130 m n. m. sa ferrata rozvetvuje na dve cesty s rôznym stupňom náročnosti (B a C), aby sa na vrchu opäť stretli. Lesná cesta pokračuje smerom na hrebeň Martinských holí a k turistickým chatám. Od nich možno pokračovať ďalej po hrebeni alebo sa vrátiť do Martina po turistickej značke cez Hodinovku. Peši alebo s ďalšou dávkou adrenalínu na zjazdových kolobežkách. Obe vedú na miesto, kde táto túra začínala. POZOR! Pre Ferratu HZS platí turistická uzávera 15.4. - 31.5. a 15.9.- 31.10.
Default
Kľačianska Magura a Suchý

Hoci je prvá časť tejto túry pomerne strmá, prekonáva 750 metrov, je veľmi vyhľadávaná. Dôvodom je celoročne prevádzkovaná Chata pod Kľačianskou Magurou s prekrásnym výhľadom na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, Turiec i Veľkú Fatru. Zelená turistická značka odtiaľ pokračuje lesom do sedla pod Suchým. Pokračuje rýchlym stúpaním až na hrebeň Krivánskej Malej Fatry, na vrchol Suchého s nádhernými výhľadmi na všetky strany. Ako zostupnú trasu je možné zvoliť ďalšiu chatu - pod Suchým a popri zrúcanine hradu Starhrad zostúpiť až do Nezbudskej Lúčky.

Kľačianska Magura a Suchý
Šútovský vodopád
Tip samosprávy
Šútovský vodopád je vynikajúcim tipom na rodinný výlet. Je to pozvoľná prechádzka bez významnejších stúpaní vedúca k jednému z najvyšších vodopádov na Slovensku. Vody, ktoré napĺňajú 38 metrov vysoký vodopád, majú pôvod v Mojžišových prameňoch. Vďaka nim je vodopád výdatný a úchvatný bez ohľadu na ročné obdobie. K Mojžišovým prameňom, vrcholovým častiam pohoria Krivánskej Malej Fatry a k Chate pod Chlebom je potrebné pokračovať po značke a počítať s prudším stúpaním.
Šútovský vodopád
Teplické Serpentíny
Unikátny systém siedmych rybníkov dômyselne prepojený vodnými serpentínami a kaskádami, ktoré privádzajú vodu do Turčianskej Štiavničky. Vybudoval ich v roku 1875 gróf Révay. Nenáročný chodník v tieni stromov pravidelne križuje potok s malými vodopádmi. Obľubujú ho najmä deti. Ponúka osvieženie a zábavu aj v sparnom lete. Začína pri altánku s minerálnym prameňom na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Od najvyššieho jazera možno pokračovať ešte vyššie na vrchol vrchu Teplica, k miestu zvanému „Na kríži“. Nie len, že je tu úžasný výhľad na hrebeň Malej Fatry, vďaka miestnemu umeleckému rezbárovi je rozpoznateľný každý vrch panorámy. Vrátiť späť sa možno po lesnej ceste.
Default
Vyšehrad
Pôsobivý skalný vrch so stopami dávneho osídlenia. Prírodne aj historicky veľmi zaujímavé miesto, ku ktorému vedie nenáročný náučný chodník. Začína vo Vyšehradskom sedle nad dedinkou Jasenovo, priamo na červenej diaľkovej trase vedúcej naprieč celým Slovenskom známej ako „Cesta hrdinov SNP“. Vyšehrad bol kedysi strategickým miestom, z ktorého bolo možné kontrolovať prastarú Jantárovú obchodnú cestu. Viedla z Poľska cez Turiec do Nitry a ďalej na juh. Archeologické nálezy však odkazujú až na obdobie praveku. Z Vyšehradu možno zostúpiť k Čertovej doline, prípadne zísť až do obce Jasenovo.
Default
Katova skala

Cieľom túry začínajúcej v Sklabinskom Podzámku je zaujímavý skalnatý útvar opradený mnohými povesťami. Podľa jednej z nich je v skale zakliata dievčina, ktorú treba vyslobodiť. Zaujímavé kamenné „postavy“ a jaskyne lemujú celý lesný chodník. Faktom je, že tu naši predkovia vybudovali praveké hradisko a na základe nálezov možno túto lokalitu zaradiť medzi najvýznamnejšie archeologické pamiatky v Turci. Vrchol ponúka úžasný výhľad na hrebeň Veľkej Fatry i Turčiansku kotlinu. Po červenej značke je z neho možné zostúpiť do obce Podhradie. Celé okolie Katovej skaly je úzko spojené s partizánmi a Slovenským národným povstaním.

Katova skala
Hrad Zniev
Hoci je cieľom tejto túry zrúcanina druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku, nie je náročná. Naopak, kľukatý, pestrý chodník je pre rodiny s deťmi a menej zdatných turistov ako stvorený. Vedie spočiatku popri malebnej kalvárii, pre ktorú sa oplatí spraviť malú okľuku a na chvíľu opustiť zelenú značku. Borovicový les striedajú bukové pásma a lúky, ktoré turistov privedú k zrúcanine hradu Zniev a poskytnú nádherné výhľady na Veľkú Fatru a Turčiansku kotlinu. Vrchol kopca sa nachádza ešte necelých 10 minút chôdze na západ a odkrýva pohľad na hustý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry. Po hrade, ktorý tu kedysi stál, už niet ani stopy.
Default
Borišov

Mohlo by sa zdať, že všetky cesty vedú na Borišov. Vedú k nemu značky všetkých farieb z každej strany. Z Turca je to hlavne výstup z Balcierova (so začiatkom v Necpalskej doline - 10 km) alebo z Havranova (so začiatkom v Belianskej doline - 7 km). Stredne náročná túra patrí medzi turistami vyhľadávané miesto nielen pre nádherný kruhový výhľad zo samotného vrcholu, ale aj pre Chatu pod Borišovom, ktorá sa nachádza tesne pod ním. Trasu si možno ozvláštniť výstupom na neďaleký vrch Ploská, alebo pokračovať ktorýmkoľvek smerom.

Borišov
Lysec

V záplave vrcholov Veľkej Fatry je tento impozantný kopec rozpoznateľný hneď. Je jediný z polovice „holohlavý“. Jeho severná strana je zalesnená, južnú tvoria hôľne úbočia, ktoré poskytujú úchvatné výhľady. Hrebeň Veľkej Fatry i končiare Malej Fatry vrátane Veľkého Rozsutca či Kľaku. Za dobrého počasia sa zjavia i Nízke, Vysoké a Západné Tatry. Ako začiatok trasy si možno vybrať Jasenskú dolinu (modrá značka za chatou Lysec). Zostúpiť sa dá pre zmenu po žltej značke. Lákavé je pokračovať cez Malý Lysec na turistami vyhľadávanú chatu pod Borišovom, čo je ale časovo náročnejší prechod. V zimnom období je obľúbeným cieľom ski-alpinistov.

Lysec
Malofatranský Kľak
Ďalší z nezameniteľných vrchov, ktorý stojí za návštevu, je malofatranský Kľak. Kto ho raz zazrie, už si ho s iným vrchom nepomýli. Jedna z najlepších (aj najdlhších) alternatív nástupu je obec Vrícko. Zelená značka totiž vedie popri národnej prírodnej pamiatke – 30 metrov vysokom Kľackom vodopáde. Zurčiaci vodopád je najlepšie navštíviť na jar, kedy je vďaka topiacemu sa snehu jeho prietok najsilnejší. Od rázcestníka pod skalou je to na samotný Kľak už len kúsok. Kruhový výhľad z jeho vrcholu na všetky okolité pohoria je úchvatný. Zostúpiť možno po žltej značke, ktorá cez Reváň vedie do Fačkovského sedla.
Default
Malofatranský Minčol
Strmý výstup vedie po žltej turistickej značke z konečnej zástavky Kolónia Hviezda ATC cez Sedlo Prašivé až k samotnému vrcholu. Minčolu dominuje dvojkríž a dozaista patrí k tým krajším slovenským výhľadovým kopcom. Zároveň je s ním spradená história Slovenského národného povstania. Z vrcholu sa možno kochať pohľadom na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, Krivánsku Malú Fatru, Veľkú Fatru, Tatry, Javorníky a Beskydy či priľahlú Turčiansku i Žilinskú kotlinu. Strmý zostup po modrej turistickej značke cieli do Vrútok. No samotný vrchol je križovatkou viacerých turistických ciest, zostúpiť možno aj do obcí Turie, Višňové alebo Strečno.
Default
Tlstá & Ostrá
Tlstá a jej menšia sestra Ostrá patria k najrozmanitejším a najatraktívnejším jednodňovým túram Veľkej Fatry. Trasa začína pozvoľným stúpaním po asfaltovej ceste Gaderskej doliny popri žblnkotajúcom potoku. Asi po pol hodine sa odpojí vpravo a modrá značka sa vnára do lesného porastu. Tu začína prudšie stúpanie spleťou serpentín popri jaskyni Mažarná. Chodník zastavuje na tlstom kopci s rozložitou vrcholovou lúkou a výhľadmi na protiľahlú Ostrú, skalné bralá a terasy týčiace sa nad Konským dolom a Turčianskou kotlinou. Pokračuje niečo viac ako hodinový prechod lesom k Zadnej Ostrej. Odtiaľ sa otvárajú výhľady na majestátny vrchol Ostrej aj Drienka. Výstup na skalnatý monument Ostrú uľahčujú reťaze a spestruje prírodné skalné okno. Vrchol ponúka zaslúžené výhľady na všetky svetové strany. Prudký zostup po žltej značke cez Juriášovu dolinu vystrieda pozvoľná zelená Blatnickou dolinou až k miestu, kde trasa začínala.
Default
Chleb
Pomerne náročná túra na Chleb prechádza mnohými čarovnými zákutiami. Začína v dedinke Šútovo, odtiaľ vedie nenáročný chodník k jednému z najvyšších vodopádov na Slovensku, 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu. Odiať vedie prudkým výstupom až k Mojžišovým prameňom, ktoré ho napájajú. Miesto, ktoré ponúka prvé výhľady na Stoh, Žobrák či Krpeliansku priehradu s priľahlým hrebeňom Veľkej Fatry. Kto si chce užiť hrebeň a výhľad na všetky svetové strany, pokračuje po modrej turistickej značke ku Kopiskám. Odtiaľ k sedlu za Hromovým a po červenej na vrchol samotného Chlebu. Cez Snilovské sedlo je to už len na skok na najvyšší vrchol Krivánskej Malej Fatry – Veľký Kriváň (1 709 m n. m.). Ideálnym zostupom je zelená turistická značka s neďalekou celoročne prevádzkovanou Chatou pod Chlebom. V zime je obľúbeným cieľom ski-alpinistov. Pokračujúca zelená značka stočí chodník cez Zajacovú naspäť do dedinky Šútovo.
Default
Drieňok
Stredne náročná a pomerne dlhá túra, nech je štart v ktorejkoľvek z okolitých obcí. Najkratšia cesta je z obce Rakša. No začať možno aj vo vzdialenejšej obci Blatnica, vydať sa po zelenej značke a spoznať aj útroby 6 kilometrov dlhej Blatnickej doliny. Nasleduje strmší výstup lesom až na trávnatý vrchol. Drienok, niekde označovaný aj „Drieňok“, ponúka nádherné výhľady na hrebeň Veľkej Fatry až po Kremnické vrchy. Zostup po modrej turistickej značke dovedie chodník k rázcestníku Mača, odkiaľ je možné pokračovať v zostupe do Mošoviec alebo dediny Rakša.
Default
Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry
Hrebeňovú túru možno začať v Turčianskych Kľačanoch alebo v obci Nezbudská Lúčka. Strmému výstupu na západnú časť začínajúceho hrebeňa – vrch Suchý - sa vyhnúť nedá. Následný panoramatický výhľad počas celej túry za to však stojí. Väčšina trasy totiž prechádza hôľnym pásmom a výhľad je dychberúci. K najkrajším patrí pohľad na Malý Kriváň z Bielych skál. Hrebeňovku Krivánskej Malej Fatry možno pohodlne rozdeliť na dva dni prechodu s prenocovaním na Chate pod Chlebom. Zo Snilovského sedla je to k chate len kúsok. Druhá časť hrebeňa ponúka výhľad na Západné i Vysoké Tatry, Poludňový Grúň i prekrásne Rozsutce či Stoh. Trasa je celý čas skvele značená, od začiatku hrebeňa sa stačí držať červenej. Sedlo Medziholie dáva na výber. Jednou možnosťou je zísť z hrebeňa po zelenej turistickej značke do Štefanovej. Druhou je zvoliť modrú turistickú značku do sedla Medzirozsutce a cez Jánošíkové diery až na Biely Potok. Treťou je zdolať neopakovateľný Veľký a Malý Rozsutec a ukončiť hrebeňovú trasu až v Zázrivej.
Default
Hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry
Prechod Lúčanskou Malou Fatrou možno odštartovať v dedinke Strečno. Okolo stredovekého hradu Strečno a rozhľadne Špičák pokračuje strmší výstup k sedlu Javorina s pamätníkom I. československého armádneho zboru. Cez Saračníky a Minčol pokračuje trasa na Martinské hole. Ubytovať sa možno na niektorej z chát tu, alebo pokračovať až na Hornú lúku, kde má otvorené dvere Útulňa Grandhotel Partyzán. Trasa pokračuje náročnejším úsekom cez Hnilickú Kýčeru, Skalky a nezameniteľný malofatranský Kľak. Zostup k cieľovej lokalite Staré cesty sa počíta medzi tie strmšie.
Default
Hrebeňovka hlavného hrebeňa Veľkej Fatry
Množstvo lákavých vrcholov Veľkej Fatry a dlhé doliny vedúce k ich úbočiam priam zvádzajú k hrebeňovému prechodu. Možností je niekoľko, no vždy je to dlhá trasa s veľkým prevýšením. Pevným bodom je vždy možnosť prenocovania. Najlepšie je rozdeliť ju na dva až tri dni s nocľahom v hoteli Kráľova studňa, na Chate pod Borišovom, v útulni Limba pod Rakytovom alebo na niektorom salaši v okolí Koniarok a Ploskej. Hrebeňovka Veľkej Fatry vedie pestrou horskou krajinou s úchvatnými výhľadmi. Krásu krajiny dotvára v letných mesiacoch najmä kvetena a pastierstvo, ktoré tu stále prevláda. Zimné obdobie ponúka skvelé podmienky na skialpové túry a prechody na snežniciach.
Default
Hrad Blatnica
Máloktorý hrad je tak ľahko dostupný, ako práve zrúcanina Blatnického hradu. Stojí nevysoko a len kúsok od Blatnice - jednej z najkrajších turčianskych obcí. Vedie k nemu nenáročný náučný chodník. Hoci sa naň netreba šplhať vysoko, je z neho pútavý výhľad do diaľav. Hrad ponúka výhľad na Gaderskú dolinu, vrchol Pekárovej skaly či Tlstej. Hrad bol postavený na ochranu cesty zvanej “Magna via”, kráľovskej poštovej cesty, ktorá prechádzala cez Turiec. V okolí hradu sú bohaté archeologické náleziská, medzi skvosty patrí najmä blatnický meč. Jeho repliku môžete nájsť v areáli hradu. Práve ten sa spomína v legende o odvážnom mládencovi Blatoňovi, ktorý zachránil život nitrianskym kniežatám Pribinovi a Mojmírovi. Zrejme podľa neho dostal hrad názov Blatnica a územie na počesť pamätnej poľovačky na turov nazvali Turiec. Na záchrane hradu sa už niekoľko rokov podieľa Občianske združenie Diadém.
Default
Hrad Sklabiňa
Mnohé hrady vidno už z diaľky a dominujú svojmu okoliu. Sklabiňa je iná. Každý, kto prechádza Turčianskou kotlinou, márne očami hľadá hrad. Nevidno ho. Je ukrytý vo výbežkoch Veľkej Fatry. Hoci nie je vysoko, z najvyššieho miesta hradu vidno do diaľav. Na jednej strane Katova skala, na druhej strane Malá Fatra a výhľad takmer na celý Turiec, aby pozornosti dávnych hradných pánov nič neušlo. V marci 2020 sa vlastníkom hradu stalo Občianske združenie Donjon, ktoré sa snaží o jeho oživenie. Návštevníkom je po krátkej prechádzke z obce Sklabinský Podzámok alebo malého parkoviska pri ceste okrem hradu prístupné múzeum v budove v predhradí a nová výstava o stavebnom vývoji hradu s malým lapidáriom v južnej bašte pri prvej bráne. Vstup do hradu je spoplatnený.
Default
Ondrášovské skaly

Kto miluje výhľad na okolitú krajinu, mal by sa na Turiec pozrieť z Ondrašovských skál. Patrí medzi úplne najúchvatnejšie. Turčianska kotlina, Žiar i Kremnické vrchy sú odtiaľto doslova „na dlani“. Aj vďaka tomu, že vyhliadka je nízko, len niečo cez 800 m n.m. Výstup je veľmi jednoduchý, krátky a mierny. Nezaberie ani hodinu. Začína v obci Ondrášová v okrese Turčianske Teplice. Ideálne je začať na konci jedinej hlavnej cesty, ktorá sa v obci nachádza. Tá vedie za zástavbou ešte asi kilometer pomedzi polia až k rampe, kde možno parkovať. Pokračovať treba za ňou po nespevnenej ceste, vyššie na rázcestí sa stočiť vpravo. Chodník nemá oficiálne turistické značenie, ale miestni nadšenci stromy pomaľovali zeleno-bielou značkou, ktorá vedie až na skaly. Hoci je cesta krátka, výlet sa môže celkom predĺžiť. Kochať sa takým výhľadom môže zabrať dosť veľa času.

Ondrášovské skaly
Krpelianska tiesňava
Kto sa vydá po Náučnom chodníku Tiesňava, má sa posadiť, pookriať a pokochať sa. Je to nenáročná trasa s príjemnou atmosférou. Čakajú vás kľukaté chodníky, studničky, mostíky a lavičky. Prečítate si užitočné informácie o histórii, faune a flóre či lome, v ktorom sa ťažil materiál na stavbu protipovodňového valu ešte v roku 1934. Modrá značka a informačné tabule vás povedú. Vrátiť sa môžete rovnakou trasou, prípadne po lesnej ceste (mimo turistickej značky). Náročnejší turisti môžu pokračovať po modrej značke až do Ľubochnianskeho sedla. Za zmienku stojí aj neďaleká vodná nádrž Krpeľany, ktorá bola dobudovaná na rieke Váh v roku 1957. Trasa je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.
Default
Nadrozmerná lavička v Kláštore pod Znievom
Túto nezvyčajnú nápaditú atrakciu nájdete na lúkach nad obcou Kláštor pod Znievom. Cesta k nej je veľmi jednoduchá a trvá necelú pol hodinu. Stačí, keď sa vydáte po ulici Gymnaziálnej popri futbalovému ihrisku, odkiaľ už lavičku vďaka jej nadrozmernej veľkosti vidno. Z nej sa vám naskytne výhľad na obec, pohorie Žiar či zrúcaninu hradu Zniev. Lavička je 3 m vysoká a 5 m dlhá a vy sa na nej budete cítiť ako škriatok v krajine obrov. Výlet vhodný aj s malými deťmi.
Default
Partizánske bunkre (Valčianska dolina)
Jedným z tipov na menej známe a zaujímavé miesta Turca sú Partizánske bunkre, ktoré sa nachádzajú nad Valčianskou dolinou. Trasa vedúca z parkoviska pri lyžiarskom stredisku vás po približne pol hodine chôdze po asfaltovej ceste dovedie až k ústiu Šindelnej doliny. Výrazne označenú odbočku k bunkrom po žltej turistickej značke nemôžete minúť. Po strmšom výstupe hustým lesným terénom sa dostanete na čistinku k dvom partizánskym bunkrom. Vďaka starostlivosti dobrovoľníkov vyzerajú približne rovnako, ako v roku 1944, keď tu prespávali partizáni. Odporúčame pokračovať po žltej turistickej značke, ktorá vás dovedie nad lyžiarske stredisko na vrch zvaný Pivnica. Odtiaľ sa môžete kochať krásami Turčianskej záhradky a protiľahlými svahmi Veľkej Fatry. Vrátiť sa môžete opäť po žltej značke alebo zísť strmšou cestou priamo dole lyžiarskym svahom.
Default
Slovanská modla pod Dunínom
Slovanská modla pod Dunínom, odkazujúca na pohanské náboženstvo starých Slovanov sa nachádza v blízkosti obce Turčianska Štiavnička. Vyrezávaná modla zobrazuje z každej strany iné božstvo (Perún, Dažbog, Lada a Mokoš). Za zmienku bude stáť i fakt, že sa tu konajú oslavy rovnodennosti. Okolie slovanskej modly ponúka nádherné výhľady na hrebeň Krivánskej a Lúčanskej Malej Fatry. Návštevu tohto miesta môžete spojiť s výletom na Teplické serpentíny, Katovu skalu či Sklabinský hrad. V samotnej obci Turčianska Štiavnička môžete navštíviť rodný dom Jána Kostru a expozíciu malej lesnej železničky.
Default
Sučiansky hrad

Trošku mätúco môže znieť názov Sučiansky hrad. V dnešných Sučanoch by ste ho darmo hľadali. Stredoveký hrad, respektíve jeho neveľké zvyšky sa týčia nad obcou Podhradie. Sučianske panstvo sa totiž kedysi rozprestieralo až sem. Nedajte sa odradiť tým, že z neho takmer nič neuvidíte. Výsledky nedávneho archeologického prieskumu na informačnej tabuli vám pôvodnú stavbu dostatočne predstavia. Z Podhradia sa rozbiehajú tri turistické značky, treba si vybrať strednú - zelenú. Väčšia časť cesty vedie pozvoľna po lesnej ceste so zaujímavými zastávkami. Ak chcete deťom ukázať, ako to vyzerá, keď voda bublajúc vyviera z útrob zeme, už po pár metroch takú studničku stretnete. Popri potoku Vápenica sa dostanete až k jeho prameňu s lavičkami. A o kúsok ďalej vás šípka nasmeruje na úzky lesný chodník pomedzi skalné útvary vedúci k zvyškom hradu. Odmenou za posledné stúpanie síce nie je úžasný výhľad, ale príjemné posedenie so skúmaním odkrytých základov, ktoré môžu mať aj viac ako 700 rokov. Za zmienku stojí aj ďalší stredoveký hrádok, ktorý je priamo v obci a mal strážiť obchodnú cestu MAGNA VIA.

Sučiansky hrad
Trebostovská štôľňa
Ak máte chuť na menšiu prechádzku spojenú s malým dobrodružstvom, tak určite navštívte Trebostovskú štôlňu. Je to zaujímavá technická pamiatka, v ktorej sa v minulosti ťažila meď a železo. „Povinná výbava“ do tejto 78 m metrov dlhej banskej štôlne je čelovka a čižmy, pretože je z časti zatopená. Voda je čistá a priezračná, vďaka čomu sa tu darí salamandre škrvrnitej, viacerým druhom mlokov. Keď namierite čelovku na strop, zaručene uvidíte aj netopiere, ktoré si tu spolu s chrobákmi, pavúkmi či motýľmi hľadajú útočisko. Počas zimy sa v útrobách štôlne tvoria krásne ľadové cencúle. Do štôlne sa dostanete z Tankovej cesty, po žltej turistickej značke smerom na Končiar. Po chvíli prídete ku križovatke troch lesných ciest a treba sa vydať tou strednou, ktorá vás dovedie priamo k štôlni. Trasu odporúčame začať v obci Trebostovo, z ktorej sa krížom cez lúky dostanete na Tankovú cestu. Trasa je nenáročná a zvládnu ju aj malé deti.
Default
Hadviga
Zaniknutá obec na konci sveta so zvláštnou atmosférou. Aj tak možno charakterizovať cieľ tejto nenáročnej cesty - osadu Hadviga ukrytú v pohorí Žiar. Je bez vodovodu, bez elektriky, prísť sem možno iba po poľnej ceste z obce Brieštie alebo cez hory. Obývaná je už iba chalupármi. Je tu kostol, cintorín i zvonica, pár domov. Pritom pred vojnou tu bývalo 350 obyvateľov v stovke domov. Založili ju v 14. storočí nemeckí kolonialisti. Mali tu poštu, školu, krčmu i kostol. Po druhej svetovej vojne boli nútení utiecť a väčšina domov doslova zmizla. Boli rozkradnuté ľuďmi z okolia až po základy. Jedinou značenou turistickou trasou, ktorou sa dá prejsť k obci je paradoxne červená diaľková trasa Cesta hrdinov SNP. Práve partizáni a ruské vojsko boli dôvodom pre útek celých rodín. Začať môžete na Vyšehradskom sedle alebo môžete vyštartovať zo vzdialenejšieho Vríckeho sedla. Zostúpiť do osady možno pri smerovníku Hadviga po neznačenom lesnom chodníku.
Default